Hasarlı Dokular İçin Yenilikçi Çözüm: PRP Tedavisi

Rejeneratif tıp hasarlı veya ağrı oluşturan dokuları, bağları ve bazı durumlarda kemikleri iyileştirmek için, vücudun doğal hücrelerini ve mekaniğini kullanan bir tedavi şeklidir.

Rejeneratif tedavi, vücudun rejeneratif özelliklerini ( trombositler, plazma, vb) kullanarak ağrıyı hafifletir ve iyileşmeyi hızlandırır. Son yıllarda, hastaların kronik kas-iskelet ağrısı, artrit, bağ ve kas yırtıkları ya da doku iltihabı rahatsızlıklarına çözüm olmak için trombosit (platelet) açısından zengin plazma (PRP) tedavisi önerilir.

PRP Tedavisinin Ortopedide Kullanımı

PRP tedavisi, genellikle artrit ve diğer dejeneratif rahatsızlıkları olan hastalar için tavsiye edilir, ancak sadece bunlarla sınırlı değildir:

  • Osteoartrit
  • Ön Çapraz Bağ Yırtıkları
  • Sırt ve boyun yaralanmaları ve
  • Kas ve bağ burkulmaları durumlarında da PRP tedavisine başvurulabilir.

PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bir hasta, bir yaralanma geçirip doku dejenerasyonuna neden olan bir durum yaşadığında, vücut iyileşmeye yardımcı olmak için hasarlı alanlara trombosit göndererek tepki verir. Etkili olmasına rağmen, yaralanma veya hasar bölgesine gönderilen vücudun bu doğal tepkisi yeterli değildir.

PRP tedavisiyle, hasarlı bölgelere ek trombositler ve diğer rejeneratif uyarıcılar göndererek vücudun doğal süreçlerini geliştirmek mümkün hale gelir. Tedavide ilk aşamada, hekimler hastanın kanını alır ve hasta kanının bir tüpte toplanmasıyla süreç başlar. Trombosit bakımından zengin olan plazma, tam kanın diğer bileşenlerinden santrifüj yöntemi ile ayrıştırılır. Daha sonra bileşenlerine ayrılmış plazma hastaya enjekte edilir. Enjeksiyon öncesinde, ultrason gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılır ve enjeksiyon alanı belirlenir. Böylelikle hasar görmüş kaslar, bağlar ve çeşitli yaralar, vücudun kendi hücreleri tarafından onarılmış olur.

Sonuç olarak, PRP tedavisi kolay ve hızlı uygulanabilen, cerrahi olmayan ve yenilikçi bir tedavidir. Şüphesiz rejeneratif tıp, bilim dünyasının yoğun araştırmaları sonucu daha da gelişip kullanım alanlarını genişletecektir.

 


Rejeneratif Ortopedi Rejeneratif Ortopedi Rejeneratif Ortopedi Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi
Rejeneratif Ortopedi