PRP TEDAVİSİ; DİZ EKLEM KİREÇLENMESİ (OSTEOARTRİT) İÇİN BİR ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ?

PRP nedir?

PRP (Platelet Rich Plasma) ya da Türkçe ismiyle TZP (Trombositten Zengin Plazma) hastanın kendi kanının alınıp santrifüj cihazında ayrıştırılması ile elde edilmektedir. PRP içinde bulunan başta büyüme faktörleri olmak üzere pek çok biyoaktif doğal maddenin, hasarlı doku ortamında dengeyi düzenleyip, iyileşmeyi hızlandırdığı bilinmektedir. Kemik kas eklem sorunlarında bu trombositten zengin serumun hasarlı olan eklem, kas, kiriş, bağ gibi bölgelerine iğne ile enjekte edilerek uygulanır. Kişinin kendi kanında doğal olarak bulunan bu iyileştirici faktörlerin yoğunlaştırılarak yine aynı kişinin tedavisinde kullanılması olan PRP, günümüzde ortopedide sık uygulanan ortobiyolojik tedavi yöntemlerinden biridir.”

Diz eklem kireçlenmesi (osteoartrit)

Diz eklemi vücudumuzun yükünün büyük kısmını taşıyan ve özel yapısı ile vücut ağırlığını hem dengeleyip hem de hareket etmemizi sağlayan önemli bir yapıdır. Eklemdeki bağ, menisküs, kıkırdak gibi dokularda yaşanan bir sorun veya ilerleyen yaşla oluşan yıpranma sonucunda, dizde adeta bir amortisör (yük dağıtıcı) görevi gören kıkırdaklar zamanla aşınır ve hasarlanır. Diz eklemindeki kıkırdak hasarı sonrasında gelişen eklem kireçlenmesi (osteoartrit) sonucunda, hastalar ağrı, eklem hareket kısıtlılığı ve yürüme zorluğu gibi sıkıntılar ile yüz yüze kalırlar. Diz eklem kireçlenmesi tedavisinde kademeli olarak uygulanan değişik seçenekler vardır. Eğer hastanın diz eklem kireçlenmesi cerrahi dışı bir yöntemle tedavi edilebilecek durumdaysa PRP tedavisi göz önüne alınmalıdır.

Diz eklem kireçlenmesinde uygulanan tedavi yaklaşımları*

 1. Ağrı giderici ilaç tedavisi
 2. Kilo verme
 3. Egzersiz
 4. Fizik tedavi
 5. PRP tedavisi
 6. Kriyoanaljezi ile sinir blokları
 7. Eklem içi kortizon iğnesi
 8. Baston, dizlik kullanımı
 9. Eklem protez cerrahisi

*Doktorunuzun değerlendirmesi sonucu, doktorunuz tarafından size uygun tedavi seçeneğinin sunulacağını unutmayın.

Diz eklem kireçlenmesinde PRP tedavisi

Eklem kireçlenmesi (osteoartrit), eklemdeki yapıların hasarı dolayısı ile gelişen ve sonuçta eklemde başta kıkırdak olmak üzere sinovyal zar ve kemik dokusunda da bozukluğa neden olan bir hastalıktır. Ekleminin kıkırdak dokusu damar yoğunluğu bakımından zengin olmadığından kendini iyileştirme potansiyeli düşüktür.

PRP tedavisi, veya diğer adı ile TZP (Trombositten Zengin Plazma) uygulaması, kireçlenme nedeniyle diz ekleminde oluşan ağrıyı azaltma ve kıkırdak hasarını yavaşlatma amacıyla kullanılır. Kişinin kendi kanından elde edilen PRP içindeki yüksek konsantrasyonda bulunan trombosit hücreleri iyileştirici proteinler salgılanmasını sağlamaktadır. Ayrıca dokularda bulunan kök hücrelerin aktif hale gelmesine yönelik uyarı sağlayarak hasarlı bölgedeki iyileşmeyi hızlandırır.

PRP tedavisi aşağıdaki etki mekanizmaları ile diz eklem kireçlenmesi tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir.

 • Yeni dokunun oluşumunu tetikleme
 • Sağlıklı dokunun aşınmasını önleme
 • Enflamasyonu (şişlik-ağrı) azaltma
 • Yeni sağlıklı doku üretmeleri için kök hücreleri uyarma

Diz eklem kireçlenmesinde PRP tedavisi nasıl uygulanır?

PRP hastanın kendi kanının alınıp santrifüj cihazında özel yöntemler ile ayrıştırılması ile elde edilmektedir. Diz eklem kireçlenmesinde PRP sıvısı steril şartlar altında bir iğne ile eklem içine verilerek uygulanır. Her hastanın durumuna göre farklı uygulamalar seçilmekle birlikte, genelde önerilen işlemin 2-4 hafta aralarla en az 3 kez tekrarlanmasıdır.

PRP tedavisi bir ilaç uygulaması mıdır?

PRP veya diğer adı ile TZP-Trombositten Zengin Plazma kişinin kendi kanında üretildiği için bir ilaç değildir. Vücudun diğer bölgelerinde herhangi bir yan etkiye yol açmaz, sadece uygulandığı yere etki eder. Kortizon iğnesinin neden olduğu yan etkilerin hiçbirine neden olmaz. Her kişinin kendi kanından alınarak hazırlandığı için, elde edilen PRP sıvısı içindeki özellikler kişiler arasında farklılık gösterir. Hatta farklı günlerde aynı kişiden elde edilen PRP dahi aynı değildir.

Diz eklem kireçlenmesinde PRP tedavisi hastanın kendi kanının iyileştirici gücünden yararlanılan, tamamen doğal ve kişiye özel ortobiyolojik bir tedavi yöntemidir.

PRP tedavisinin yan etkisi var mıdır?

PRP tamamen kendi kanınızdan hazırlanıldığından, vücudunuzun reddetmediği, alerji yapmayan, biyolojik olarak uyumlu bir tedavi olup, yan etkisi bulunmamaktadır.

PRP tedavisi hangi durumlarda ve kimlere uygulanmamalıdır?

 • Uygulama yerinde enfeksiyon varlığında,
 • Kanama bozuklukları veya kan hastalıkları olanlara,
 • Kanser öyküsü olanlara,
 • Otoimmün hastalığı olanlara uygulanmamalıdır.

PRP tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

PRP ya da diğer adıyla TZP-Trombositten Zengin Plazma uygulaması sonrası yapıldığı bölgede hafif bir ağrı ve şişme olabilir. Bu durum geçicidir ve genellikle 2-3 gün içinde azalarak ortadan kaybolur. Doktorunuzun önerdiği parasetamol grubu ağrı kesici ilaçlar böyle durumlarda kullanılabilir. Ancak bazı ağrı kesici türlerinin PRP uygulamasının olumlu etkisini ortadan kaldırdığı bilindiğinden, doktorunuzun önerisi dışında ağrı kesici ilaç kullanılmaması önemlidir. Uygulamadan hemen sonra yürüyebilir, işe gidebilirsiniz ancak işlemden sonraki ilk 3 günlük dönemde dizinizi aşırı zorlamaktan ve yoğun fiziksel aktiviteden kaçınmanız önerilir.

PRP Tedavisinin ortopedi alanında kullanımı ile ilgili detaylı yazı için: https://roboticortopedi.com/servis/tzp-tedavisi


Rejeneratif Ortopedi Rejeneratif Ortopedi Rejeneratif Ortopedi Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi
Rejeneratif Ortopedi