Çalışma Saatleri
  • Pzt-Cum : 09:00 - 17:00
    Cmt : 09:00 - 14:00
    Pzr : Kapalı
İletişim Bilgilerimiz
İletişim Formu
rejeneratifortopedi

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre nedir?

Vücudumuzdaki tüm organ ve dokular hücrelerden oluşmaktadır. Bazı hücreler kendilerini yenileyebilme ve farklı hücre tiplerine dönüşebilme yeteneğindedir. Kök hücre olarak adlandırılan bu hücreler, kendini yenilemek amacıyla bölünerek çoğalmakta ve vücutta ihtiyaç duyulan her bölgede yer almaktadır. Farklı hücre tiplerine dönüşebiliyor olmaları sayesinde, hasarlı doku ve organların yenilenmesini sağlamaktadırlar.  

Kök hücrelerin çok farklı türleri bulunmaktadır, henüz anne karnında gelişimin ilk basamaklarında rol oynayan, embriyonik kök hücreler organ ve dokuların oluşumunu sağlamaktadır. İnsan vücudunda ayrıca dokuya özel hücrelere dönüşebilen, somatik kök hücreler de (erişkin kök hücre) yer almaktadır. Bunların dışında yeniden programlama sayesinde somatik hücrelerden de pluripotent kök hücre elde edilebilmektedir.

Kök hücre çeşitleri nelerdir?

Hematopoetik Kök Hücreler (Hematopoietic Stem Cell)

Tüm kan dokuyu oluşturabilirler. En önemli kaynakları kemik iliği, çevre kanı kök hücreleri ve kordon kanı kök hücrelerdir. Klinikte başarısı bilinen, ilk keşfedilmiş ve en iyi tanımlanmış kök hücre grubudur. İlk kez 1957 yılında Lösemili bir hastada uygulanmıştır. Bu başarı 1990 yılında Nobel'e layık görülmüştür.

Mezenkimal Kök Hücreler (Mesenchymal Stem Cell)

Hazır kök hücre kaynakları olarak yetişkinlerde bulunmaktadırlar. Kemik iliği, yağ dokusu, tendonlar, plasenta, kordon kanı ve dişten temin edilebilmektedirler. Kendilerini yenilerler, koloni oluşturular ancak yaşam süreleri sınırlıdır.

Uyarılmış Pluripotent Kök Hücreler (Induced Pluripotent Stem Cell)

Yeniden programlama sayesinde farklılaşmış hücrelerdir. Yağ, deri ve fibroblast (bağ dokusu hücreleri) gibi kolay temin edilebilen hücrelerden seçilmektedirler.

Kanser Kök Hücreleri (Cancer Stem Cell)

Bu hücreler kanser kitlesi içinde bulunmaktadırlar ve kök hücre gibi davranış sergilemektedirler. Tümörün oluşumu, gelişimi ve metastazından sorumlu tutulmaktadırlar.  Bu kök hücreler, diğer tümör hücrelerinden yüzey belirteçlerinin farklılığı ile ayırt edilebilmektedirler

Kök hücre tedavisi nasıl uygulanır?

Günümüzde kök hücre genelde, periferik kan, kemik iliği ve kordon kanından alınarak kullanılmaktadır. Kişinin kendisinden alınan kök hücre, yine kendisinde bulunan hasarlı dokuya nakledilirse bu otolog nakil; donörlerden alınan kök hücre, hastaya nakledilirse bu allojenik nakildir. Bazı durumlarda da haploidentik nakil gerçekleşmektedir ki bu da, kök hücrenin kişinin kendisinden alınamadığı ve uygun donör bulunamadığı zamanlarda yarı uyumlu donörden alınarak uygulanan tedavi yönteminin adıdır. Uygun kök hücrenin bulunmasının ardından, hastaya damar yoluyla ya da hasarlı dokusuna direkt olarak enjekte edilmek suretiyle tedavi uygulanmaktadır. Başarı oranı, hastalığın türü, dönemi ve yaşanan komplikasyonlara göre farklılık göstermektedir.

Ayrıca bazı durumlarda kök hücre tutunması gerçekleşmeyebilir. Bu durumda kök hücre naklinin tekrarlanması gerekmektedir.

Günümüzde hücresel tedavi uygulamalarında en yaygın kullanılan diğer kaynaklar göbek bağı ve göbek yağdokusudur. Kişinin kalça kemik iliği veya karın yağ dokusundan alınan (otolog) biyopsi örneği kullanılarak elde edilmektedir. Bu örnekten ilgili hücreler, sertifikalı santrifüj benzeri cihazlarla izole edilmektedir.

Rejeneratif Ortopedi Rejeneratif Ortopedi Rejeneratif Ortopedi Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi

Rejeneratif Ortopedi
Rejeneratif Ortopedi